• $13.99

Publisher Description

Skrytou součástí každé náboženské tradice je sklon připisovat bohům lidské vlastnosti a city. Taková projekce má však své následky: přisuzujeme Bohu nejen to dobré v člověku, jako je soucit, spravedlivost, laskavost, ale i to zlé — závist, mstivost, ješitnost, sklony k násilí. Každá z těchto vlastností přitom ovlivňuje podobu, kulturu a projevy náboženství, církví i států. „Ať už jsme si toho vědomi, nebo ne, to, co si představujeme pod pojmem Bůh, je zbožštělá verze nás samých,“ vysvětluje Reza Aslan. 

Známý religionista a komentátor vypráví dějiny náboženství a kultů a popisuje, jak se s proměnami chápání člověka měnily i představy o Bohu. Aslanova kniha je proto něčím víc než jen dějinami náboženského myšlení. Je to pokus uchopit tento zlidšťující instinkt v jádru každého náboženství a rozvinout ho v univerzální spiritualitu, vhodnou pro život v globalizovaném světě. 

-----

Aslanova ambiciózní kniha vypráví příběh o tom, jak lidé stvořili Boha s velkým B. […] Nastíněním možná paradoxní myšlenky, že lidé jsou bůh, Aslan poukazuje na zásadní přesvědčení v současné spiritualitě: víra či nevíra v nějakou božskou entitu je méně důležitá než laskavé, soucitné i jinak božské chování. A jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je ocenit to božské v našich bližních.

- Los Angeles Review of Books 

Neobyčejné, jasné, hutné a svěží.

- The Spectator 

Dobře načasované, poutavé a nezbytné čtení.

- HuffPost 


Reza Aslan (nar. 1972) je íránsko-americký religionista, komentátor, spisovatel a producent. Je autorem mezinárodních bestsellerů Zealot: The Life and Times ofJesus of Nazareth (Zelóta. O životě a době Ježíše Nazaretského, 2013) a No god but God (Nikoli bůh, nýbrž Bůh, 2005) o původu a vývoji islámu. Účinkuje v televizních pořadech o náboženství (například CNN’s Believer nebo The Secret Life of Muslims), několik jich sám produkuje. Působil také jako odborný konzultant v HBO. Žije v Los Angeles.

GENRE
History
RELEASED
2019
29 May
LANGUAGE
CS
Czech
LENGTH
319
Pages
PUBLISHER
Host
SELLER
eBookservice s.r.o.
SIZE
6.4
MB

More Books by Reza Aslan