Šum

O chybách v lidském úsudku

  • S/ 62.90
  • S/ 62.90

Descripción editorial

>> „Ti, kdo poznatky z knihy uplatní, budou přijímat humánnější a spravedlivější rozhodnutí, zachrání životy a zabrání tomu, aby čas, peníze a talenty přicházely nazmar.“

— The Washington Post <<


## O knize


Kdykoli se procesům naší mysli začne věnovat Daniel Kahneman, psycholog a nositel Nobelovy ceny za poznatky o kognitivním zkreslení, nedopadá to pro nás vůbec dobře! Tentokrát zkoumal příčiny vysoké variability profesionálních úsudků – soudců, lékařů, úředníků, učitelů a dalších – tam, kde by měly být shodné. A objevil šum, tedy vliv nepředvídatelných náhodných chyb, který je ve svém důsledku stejně závažný jako dopad biasů. Jen se hůř měří a je obtížnější si ho uvědomit, takže ho radikálně podceňujeme.


Kahneman a jeho kolegové analyzovali stovky studií týkajících se rozhodování a ve svém společném díle vás přesvědčí o překvapivé míře lidské omylnosti. Dokonce i model nás samých činí přesnější úsudky než my! Nevytýkejme si to – vyplývá to už z přirozenosti kauzálního myšlení a složitosti světa. Ignorovat protiopatření by ale byla velká chyba. V knize vám hvězdný tým autorů vysvětlí příčiny šumu a jeho kategorie, naučí vás odlišovat šum od zkreslení a měřit jeho vliv. A především vám poradí, jak s těmito zjištěními naložit v praxi. Pro lepší, spravedlivější, méně zašuměný svět.


## V knize se mimo jiné dozvíte


- Kdekoli existuje úsudek, tam existuje i šum, a to ve větším rozsahu, než byste čekali.

- Šum uvidíme pouze tehdy, když se na svět podíváme statistickým pohledem.

- Jak nálada, stres a únava ovlivňují situační šum, tedy variabilitu vašeho intrapersonálního rozhodování.

- Že i malý sociální vliv dokáže podkopat jindy funkční „moudrost davu“.

- Jak zohlednit mámení „údolí normálnosti“ a lákavost emoční odměny.

- Co je střední kvadratická chyba a proč ji počítat s mocninami chyb.

- Jak provést audit šumu a zlepšit si úsudek pomocí šesti pravidel rozhodovací hygieny.


## O autorech


Daniel Kahneman je emeritním profesorem psychologie a veřejných záležitostí na Princetonské univerzitě. V roce 2002 obdržel Nobelovu cenu za ekonomii a v roce 2013 Prezidentskou medaili svobody. Je autorem světového bestselleru Myšlení, rychlé a pomalé.


Olivier Sibony působí jako profesor strategií na mezinároční obchodní škole HEC v Paříži a lektor na Said Business School Oxfordské univerzity. Napsal knihu Chystáte se udělat strašnou chybu!


Cass R. Sunstein je profesorem práva na Harvardské univerzitě, kde založil a řídí Program behaviorální ekonomie a veřejné politiky. Publikoval mnoho odborných článků a knih včetně Nudge (Šťouch) (spoluautor Richard H. Thaler).


# Více o knize

https://melvil.cz/kniha-sum

 • GÉNERO
  Negocios y finanzas personales
  PUBLICADO
  2021
  15 de noviembre
  IDIOMA
  CS
  Checo
  EXTENSIÓN
  408
  Páginas
  EDITORIAL
  Jan Melvil Publishing
  VENTAS
  Jan Melvil Publishing
  TAMAÑO
  4.5
  MB

  Más libros de Daniel Kahneman

  2012
  2021
  2011
  2020
  2011
  2021

  Otros clientes también compraron

  2021
  2018
  2018
  2020
  2018
  2019