• 42,99 zł

Publisher Description

>>„Jared Diamond nám ukazuje, že cesta z krize existuje. Nám zbývá volba, zda se po ní vydáme.“ 

– Bill Gates<<


## O knize


Proč se některé národy vyrovnávají s rozvratem lépe než jiné? Můžeme spletité národní krize pochopit díky paralelám s krizovou terapií jednotlivce? A leží právě tady klíč k úspěšnému řešení palčivých problémů dnešního světa?


Polyhistor a držitel Pulitzerovy ceny Jared Diamond dokazuje, že ano. Jako příklady mu slouží moderní historie Japonska, Německa, Chile, Finska, USA, Indonésie a Austrálie, které prošly rozmanitými politickými i válečnými zvraty. Autor pak identifikuje dvanáct „terapeutických“ kroků a podmínek – od přijetí vlastní odpovědnosti až po opuštění dysfunkčních zásad a institucí – které těmto národům pomohly jejich existenční krize úspěšně překonat.


Diamond knihu komponuje jako pestrou fresku složenou z líčení velkých dramat i z detailních postřehů o sedmi zemích, které měl možnost důkladně poznat. Nabízí přitom odpovědi na řadu komplikovaných otázek týkajících se historie i naší současnosti.


- Jakou lekci si mohou odnést malé státy z pohnutých dějin Finska, ohroženého rozpínavým ruským obrem?

- Dá se exaktně určit, nakolik se do dějin národů a států promítá vliv jejich vůdců?

- Jak zvládlo Japonsko během padesáti let dohnat západní svět? A jak naopak neochota učit se od jiných zemí škodí USA?

- Kam dokázal státy vehnat nedostatek přírodních zdrojů a jak se s tímto problémem vypořádat v globalizovaném světě?

- Proč se Němci, Indonésané či Japonci vyrovnávají s temnými kapitolami své minulosti tak rozdílně a jaký to má na ně dopad?

- Proč jsou i zdánlivě stabilní demokracie křehké a jejich konec může přijít stejně nenadále a brutálně jako v Pinochetově Chile?


## O autorovi


Jared Diamond (* 1937) je americký vědec, spisovatel, antropolog, historik, lingvista a nositel mnoha ocenění včetně Pulitzerovy ceny za literaturu faktu. Mimo jiné je autorem mezinárodních bestsellerů Osudy lidských společností: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii, Kolaps: Proč společnosti zanikají a přežívají a Svět, který skončil včera. V současnosti působí jako profesor geografie a fyziologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.


## Recenze


„Jared Diamond to opět dokázal: další bohatá, originální a fascinující kapitola v sáze lidstva – včetně nepostradatelných lekcí pro naši nelehkou dobu.“

– Steven Pinker


„Polarizace, samolibost, podezírání sousedů… tato studie nás varuje, že demokracie je křehká.“

– The Guardian


„Rozvrat je odvážná, dalekosáhlá a jedinečná kniha... Zaslouží si být hojně čtena a promýšlena.“

– The Sunday Telegraph


„Jared Diamond je nezpochybnitelná světová hvězda na poli srovnávacích dějin... Nabízí podnětné a neobvyklé příklady, které poskytují pořádnou porci k zamyšlení.“

– The Times


„[Diamond] přichází v hávu moderního proroka...  Jen zabedněný čtenář jeho poslední knihy o odolnosti národů by mohl ignorovat znamení a předzvěsti, kterými je protkána.“

– The Guardian


„Při čtení Rozvratu na mě zapůsobila šíře historického záběru tohoto díla… Pokud se lidstvo řítí do záhuby, Diamond neztrácí naději, že stále můžeme změnit kurz.“

– Nature


„Strhující a poučný průvodce řešením národních krizí, který by lidstvu mohl pomoci zvládnout současnou krizi globální.“

– Yuval Noah Harari


## Více o knize

http://www.melvil.cz/kniha-rozvrat 

Sdílejte s hashtagem #rozvrat

GENRE
History
RELEASED
2020
February 4
LANGUAGE
CS
Czech
LENGTH
408
Pages
PUBLISHER
Jan Melvil Publishing
SIZE
29.8
MB

More Books by Jared Diamond