Dönüşümler Metamorfozlar / Mitolojik Hikayeler

    • 19,00 kr
    • 19,00 kr

Utgivarens beskrivning

Publius Ovidius Naso (MÖ 20 Mart 43 – MS 17/18), kısaca Ovidius veya Ovid, klasik Roma döneminin en önemli şairlerindendir. İmparator Augustus döneminde yaşamış olup Virgil ve Horace gibi büyük üstadlarla aynı dönemde eserler yazmıştır.

15-kitapçıktan oluşan ve kesintisiz anlatılan mitolojik hikayelerle işlenmiş Dönüşümler/Metamorfozlar, onun en meşhur eseridir. Ki bu eser, mitolojik hikayeler konusunda ana kaynakça olarak addedilir. Bunun yanı sıra, Aşk Sanatı (Ars Amatoria) ve Gönül Maceraları (Amores) onun çok bilinen eserlerindendir.

Ovidius'a dair edebiyat tarihçisi L.P. Wilkinson'ın genel değerlendirmesi şu şekilde aktarılmıştır:

"İç savaşın yarattığı dehşeti tecrübe etmiş olan Vergilius ve Horatius'tan farklı olarak Ovidius'un nesli, Augustus Barışı'nın rahatlığı altında, huzur ortamını hazır bularak yetişti. Ovidius'un, örneğin Lucretius gibi bir hakikat arayışı arzusu ya da metafiziğin prolemleriyle uğraşma niyeti de yoktu. İnsani ve iyi hislere hitap eden ve bu olmaksızın diğer karakter özelliklerinin önem arzetmediği Humanitas anlayışı, onun en göze çarpan özelliğiydi."

Ovidius, Latince edebiyatın büyük üstadları Virgil ve Horace ile aynı seviyede bir şana sahiptir. Şiirleri, orta çağ'ın sonuna kadar Avrupa sanatı ve edebiyatını önemli ölçüde etkilemiştir.
Bu eseri, üçer kitapçık halinde çevirerek yayınlamaya devam edeceğiz.

GENRE
Skönlitteratur
UTGIVEN
2019
1 maj
SPRÅK
TR
Turkiska
LÄNGD
104
Sidor
UTGIVARE
Guleryuz
STORLEK
11,5
MB

Fler böcker av Ovidius

2018
2017