A magyar nép szobrászata
Publisher Description
Ez a könyv a magyar népi szobrászat első érdemi összefoglalása. Különös érdekessége, hogy a szerző nem az etnográfus, hanem a szobrász nézőpontjából elemzi a műveket. A maga korában páratlan illusztrációs anyag ráirányítja a szemet az addig ismeretlen terület gazdagságára. Ennek az anyagnak a felkutatása, elemzése segít a sokat vitatott őstehetség kérdés megoldásában is: az őstehetség nem a légüres tér csodája, hanem szerves folytatója és művészi kifejezője a népművészet ismeretlen alkotói által megkezdett munkának.
A könyv szerzője Andrássy Kurta János szobrászművész (1911 – 2008) a népi ihletésű magyar nemzeti szobrászat egyik legjelesebb képviselője volt. Több, mint 60 köztéri szobra áll. Életművében a plasztikák és domborművek mellett érmek, festmények, rajzok, grafikák is megtalálhatók.
This book is the first substantive summary of Hungarian folk sculpture. It is exceptional that the author's viewpoint is not an ethnographer's one. He analyzes the presented works from a sculptor's point of view. The book with the great number of the published folk artworks draws the reader's eyes to the richness of a previously unknown territory. This presentation and analysis of the material helps to clear the much-debated issue: the primer talent is not the wonder of an wast space, rather it is a continuation and an organic new interpretation of the works of a number of unknown folk artists of the past.
The author, sculptor János Andrássy Kurta (1911 – 2008) was one of the most representative artists of the Hungarian national folk-inspired sculpture. More than 60 of his sculptures stand in public spaces. His oeuvre consists of significant number of works of art: besides sculptures and reliefs he created paintings, drawings, graphics as well.