Allah99 Allah99

Allah99

    • $17.99
    • $17.99

Publisher Description

Juttuja passaa kertoa kun on irti sensuurin pihtiotteesta.

Kansainvälisesti kiitetyn kirjailijan ensimmäinen romaani, jota lukee kuin nyky-Helsinkiin sijoitettua versiota Tuhannen ja yhden yön tarinoista.

Irakista paennut kirjailija Hassan perustaa blogin levittääkseen teoksiaan arabimaailmassa, mutta vanhojen tekstiensä sijaan hän haluaakin kertoa uusia tarinoita. Hän kerää aineistoa kirjoitusprojektiinsa vähän epätoivoisestikin, koska kirjoitusapurahat menevät pitkälti kurkusta alas ja helsinkiläisten kapakoiden kassalaatikoihin. Tekstiä hän haalii lähes maanisesti, eikä sillä ole oikeastaan kauheasti väliä, kuka sanoo mitä, kenelle ja missä järjestyksessä, kunhan asioista puhutaan ja tarinoita kerrotaan.Hassanin polveilevaa, anteliaan päätäpahkaista tarinointia on ilo lukea.

Hassan Blasim (s. 1973) on Helsingissä asuva irakilaissyntyinen kirjailija, elokuvakäsikirjoittaja ja -ohjaaja. Hänen esikoisteoksensa Vapaudenaukion mielipuoli (2012) sai loistavat arvostelut. Vuonna 2014 Hassan Blasim voitti brittiläisen Independent-lehden arvostetun kirjallisuuspalkinnon novellikokoelmallaan Irakin Purkkajeesus (2013). Hassan Blasimin tapa kirjoittaa on ainutlaatuinen, hänen tekstinsä muistuttaa absurdismissaan ja huumorissaan Daniil Harmsin novelleja. Kaikki Hassan Blasimin kirjat on suomentanut suoraan arabian kielestä Sampsa Peltonen.

GENRE
Fiction & Literature
RELEASED
2019
February 26
LANGUAGE
FI
Finnish
LENGTH
219
Pages
PUBLISHER
WSOY
SELLER
Werner Saderstram Ltd
SIZE
2.2
MB
The Corpse Exhibition The Corpse Exhibition
2014
God 99 God 99
2020
Madinah Madinah
2013
Iraq + 100 Iraq + 100
2017
Sololand Sololand
2025
Il matto di piazza della Libertà Il matto di piazza della Libertà
2024