Matematyczne zasady filozofii naturalnej Matematyczne zasady filozofii naturalnej

Matematyczne zasady filozofii naturalnej

    • $34.99
    • $34.99

Publisher Description

Principia są gruntownym podsumowaniem XVII-wiecznej wiedzy na temat podstawowych praw mechaniki, rozbudowanym następnie o wyniki własnych przemyśleń, badań teoretycznych, eksperymentów i astronomicznych obserwacji Isaaca Newtona. W jego czasach nie prowadzono jeszcze algebraicznych rachunków w takiej formie, jakiej dziś powszechnie używamy - królowały metody geometryczne, polegające na przekładaniu wartości wielkości fizycznych na długości odcinków i łuków, konstruowaniu z nich odpowiednich figur geometrycznych, badaniu relacji zachodzących między elementami tych figur i budowaniu w ten sposób dowodów twierdzeń. Ślady tego podejścia pozostały do dziś w postaci graficznego obrazu wektora jako strzałki i szkolnej metody sumowania wektorów. Podobne do współczesnych rachunki algebraiczne znajdujemy u Newtona w formie zaczątkowej i w zapisie niekiedy trudnym w odbiorze dla współczesnego czytelnika.

Kolejne (trzy) oryginalne łacińskie wydania Principiów różnią się między sobą – Newton stopniowo rozszerzał wykład i zmieniał niektóre jego fragmenty. Wydanie trzecie uznawane jest za jego „ostatnie słowo”, i ten tekst (w angielskim tłumaczeniu Andrew Motte’a z roku 1729) stał się podstawą polskiego przekładu autorstwa Sławomira Brzezowskiego.

Sir Isaac Newton (1643 – 1727), angielski przyrodnik – fizyk, matematyk, astronom, filozof nauki. Także historyk, badacz Starego i Nowego Testamentu. Niewątpliwy geniusz (niektórzy sugerują: autystyczny geniusz). O jego zainteresowaniach alchemią dziś wspominać nie wypada... Student, a od roku 1667 członek Trinity College Uniwersytetu w Cambridge. Jeszcze podczas studiów, na przełomie lat 1665-66, przeczekując na wsi epidemię dżumy szerzącą się w Anglii, wymyślił rachunek różniczkowy. Pierwsze wydanie jego „Principiów” ukazało się w roku 1687, drugie – w 1713, trzecie, i ostatnie autoryzowane przez Newtona – w 1726. W 1696 roku objął funkcję Kuratora Mennicy Królewskiej. W roku 1703 został prezesem Royal Society i zagranicznym członkiem Francuskiej Akademii Nauk. W roku 1705 otrzymał z rąk królowej tytuł szlachecki. Zmarł w Anglii, pochowany jest w Opactwie Westminsterskim.

Dr Sławomir Brzezowski – ukończył fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat z fizyki teoretycznej uzyskał w Zakładzie Teorii Pola Instytutu Fizyki UJ. Jest emerytowanym wykładowcą UJ.

  • GENRE
    Science & Nature
    RELEASED
    2015
    April 23
    LANGUAGE
    PL
    Polish
    LENGTH
    700
    Pages
    PUBLISHER
    Copernicus Center Press
    SELLER
    eLitera s.c.
    SIZE
    21.1
    MB
    Philosophiae Naturalis Principia Mathematica Philosophiae Naturalis Principia Mathematica
    1543
    Observations upon the Prophecies of Daniel, and the Apocalypse of St. John Observations upon the Prophecies of Daniel, and the Apocalypse of St. John
    1727
    A new and most accurate theory of the moon's motion: whereby all her irregularities may be solved, ... Written by ... Mr. Isaac Newton, and published in Latin by Mr. David Gregory in his excellent Astronomy. A new and most accurate theory of the moon's motion: whereby all her irregularities may be solved, ... Written by ... Mr. Isaac Newton, and published in Latin by Mr. David Gregory in his excellent Astronomy.
    1702
    The Chronology of Ancient Kingdoms Amended The Chronology of Ancient Kingdoms Amended
    1728
    Opticks Opticks
    1727
    The Principia: Mathematical Principles of Natural Philosophy The Principia: Mathematical Principles of Natural Philosophy
    2010