Niebezpieczeństwa palenia w łóżku Niebezpieczeństwa palenia w łóżku

Niebezpieczeństwa palenia w łóżku

    • $10.99
    • $10.99

Publisher Description

Oprócz zupełnie nowych opowiadań polskie wydanie zawiera historie z tomu To, co utraciłyśmy w ogniu wydanego przez Wydawnictwo Czarna Owca w 2017 roku.


Niebezpieczeństwa palenia w łóżku to pierwszy tom opowiadań Mariany Enriquez, który w oryginale ukazał się już w 2009 roku. W zawartych w nim historiach widać elementy, które uczyniły z autorki jeden z najbardziej charakterystycznych głosów literatury argentyńskiej: fascynujące postacie z różnych światów, śmiałe społeczne diagnozy i mieszaninę horroru z miejskim realizmem.


Budzące dreszcze grozy opowieści to jednak tylko jedno oblicze skondensowanej prozy Argentynki. Strach to zaledwie pretekst do zbadania takich kwestii jak poczucie winy, patriarchat czy historia Argentyny. Horror jest tu próbą opisu codziennej obcości i odchyleń od normy.


W 2021 roku opowiadania znalazły się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera.Finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2021

Finalistka Kirkus PrizeEnriquez odważnie miesza w swej prozie to, co realne, z tym, co magiczne, przerażające. Tworzy bohaterów nieoczywistych, ukazuje różna oblicza przemocy, bezlitośnie rozprawia się ze współczesnym światem.


Michał Nogaś „Gazeta Wyborcza”


Opowieści o duchach i tajemniczych zniknięciach poruszają temat straty poprzez narracje, która jest równie wciągające, co mrożąca krew w żyłach.


„Chicago Review of Books”


Horror opisuje z piękną obojętnością… Historie Enriquez psują się w bardzo satysfakconujący sposób.


„New York Times”


Mariana Enriquez – Argentyńska pisarka i dziennikarka. Urodzona w Buenos Aires w 1973 roku uznawana jest za jedną z najważniejszych latynoamerykańskich autorek. Debiutowała w 1995 roku. Jej opowiadania ukazywały się w antologiach i czasopismach na całym świecie. Wydany w 2016 roku tom opowiadań To, co utraciłyśmy w ogniu wdarł się na listy bestsellerów w Argentynie i Hiszpanii. Od tamtej pory został przetłumaczony na trzydzieści języków. Jej powieść Nasza część nocy zdobyła jedną z najważniejszych nagród literackich w świecie hiszpańskojęzycznej literatury, Premio Herralde de Novela, a w 2021 r. znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera za zbiór opowiadań Niebezpieczeństwa palenia w łóżku.

GENRE
Fiction & Literature
RELEASED
2022
March 23
LANGUAGE
PL
Polish
LENGTH
368
Pages
PUBLISHER
Czarna Owca
SELLER
Marek Dobrowolski
SIZE
1.1
MB

More Books by Mariana Enriquez

Our Share of Night Our Share of Night
2023
Things We Lost in the Fire Things We Lost in the Fire
2017
Las cosas que perdimos en el fuego Las cosas que perdimos en el fuego
2016
The Dangers of Smoking in Bed The Dangers of Smoking in Bed
2021
Nuestra parte de noche Nuestra parte de noche
2021
Los peligros de fumar en la cama Los peligros de fumar en la cama
2017