• $9.99

Publisher Description

Vášnivá a amorální Modesta je jednou z nejživějších literárních hrdinek dvacátého století. Při dějinných i osobních bouřích ji chrání zvláštní neporazitelný talisman — umění radosti. 

Přišla na svět v malé sicilské vesničce v chudé rodině a v ještě chudší zemi prvního ledna 1900 — ve stejný den jako nové, dvacáté století. Holčička, jež už v dětství objevila tělesnou slast, ví, co chce, a neváhá se o to porvat. Jméno Modesta v italštině znamená všechno, čím ona není — pokorná, mírná a smířená s tím, že nikdy nedosáhne toho, po čem touží. Takovou ji chtěli mít — ale ona je divoká a nezkrotná. Z kláštera, kde ji vychovávaly řádové sestry, se dostává do šlechtického paláce, kde se díky svému talentu a cílevědomosti prostřednictvím sňatku stane hlavou rodiny.

Emancipace žen, volná láska, homosexuální vztahy, násilí, přetvářka, nemoci, potraty a nemanželské děti, všudypřítomná bezohledná mafie, fašismus dusící svobodnou kulturu, války, politické ideje infikované nemilosrdnou ideologií… Modesta proplouvá dějinami celého dvacátého století se svobodnou myslí i neuvěřitelnou odvahou a nebojí se vydat proti proudu.

-----

Velkolepý příběh vynalézavé ženy.

– The New Yorker

Román Umění radosti více než dostojí svému názvu — je stejně tak podvratný, výstřední a neodolatelný jako jeho hlavní hrdinka.

– The Independent

Od svého výbušného a zneklidňujícího úvodu až po klidné tempo lyrického závěru je román Umění radosti plný vášně, idejí, dobrodružství a tajemství.

– The San Francisco ChronicleGoliarda Sapienza (1924—1996) se narodila na Sicílii, její matka byla významná politička socialistické strany a otec právník. V roce 1941 se s matkou přestěhovala do Říma, kde začala studovat herectví a stala se filmovou a divadelní herečkou. Od roku 1958 se však soustředila pouze na psaní — mimo jiné je autorkou románů Lettera aperta (Otevřený dopis, 1967) a Il filo di mezzogiorno (Polední mysterium, 1969). Vydání svého nejslavnějšího románu L,arte della gioia (Umění radosti, 1998), kterým dosáhla mezinárodního věhlasu, se nedožila.


Osudy knihy byly křivolaké, na své vydání čekala v šuplíku dvacet let. Poté co román odmítly velké italské vydavatelské domy, vyšla jeho první část — dva roky po autorčině smrti — na náklady jejího životního druha Angela Pellegrina v nakladatelství Stampa Alternativa. Celý román však vydalo italské nakladatelství Einaudi teprve v roce 2008, poté co se knize dostalo nadšeného přijetí od čtenářů i kritiky v Rakousku, Francii a Španělsku. Kniha byla přeložena do osmnácti jazyků, celosvětově se prodalo více než milion výtisků a momentálně se připravuje seriálové zpracování.

GENRE
Fiction & Literature
RELEASED
2020
August 28
LANGUAGE
CS
Czech
LENGTH
583
Pages
PUBLISHER
Host
SELLER
eBookservice s.r.o.
SIZE
2
MB

More Books by Goliarda Sapienza