Kvinnorna Kvinnorna

Kvinnorna

    • 18,99 €
    • 18,99 €

Beschreibung des Verlags

Han är en av de mest tongivande rösterna i den kinesiska litteraturen av idag. En av allt färre, eftersom många författarkollegor tvingats in i tystnad eller självcensur.

Yan Lianke har hyllats som en mästerlig satiriker och samhällsskildrare, flitigt översatt till många språk, och omnämns ofta i diskussionen kring stora litterära priser. I en lång rad romaner skildrar han allt från kulturrevolution och fattiga majsbönder till moderna tiders partimärkta rövarkapitalism. Vissa av dessa kan ges ut i hemlandet, andra inte.

I sin nya bok, Kvinnorna, följer han upp den självbiografiska berättelse som påbörjades i Tre bröder (2021). Här får vi följa kvinnorna i Yan Liankes hemby och släkt, en humoristisk och vildsint berättelse om de kvinnor som format honom som människa och författare. Själv beskriver han den som en målning av kinesiska kvinnors skratt och tårar över de senaste hundra åren .

GENRE
Belletristik und Literatur
ERSCHIENEN
2024
10. Mai
SPRACHE
SV
Schwedisch
UMFANG
323
Seiten
VERLAG
Weyler förlag
ANBIETERINFO
Axiell Media AB
GRÖSSE
901,7
 kB
Lenin's Kisses Lenin's Kisses
2013
Serve the People! Serve the People!
2008
The Day the Sun Died The Day the Sun Died
2018
The Four Books The Four Books
2015
Lenin's Kisses Lenin's Kisses
2012
The Years, Months, Days The Years, Months, Days
2017